23 paź 11:31
Ekorozwój jest dziś często używanym słowem. Dotyczy zużycia tworzyw sztucznych, zakupu żywności, ale także mody. Chociaż dla wielu z nas moda jest zabawą i hobby, można do niej podchodzić bardziej odpowiedzialnie. Aby nie tylko my, ale także nasza planeta mogła się nią cieszyć. Jakie małe kroki możemy podjąć?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd pochodzą koszulki, które nosicie? Ogromny wpływ na środowisko ma przemysł tekstylny i tzw. fast fashion. Pierwszym krokiem, jaki możemy zrobić, to mieć otwarte oczy i postrzegać odzież nie tylko jako produkt końcowy, ale jako proces. Zastanówmy się, jakie ubrania kupujemy, jak często i ile.
1. Zacznij od slow fashion
Slow fashion to przeciwieństwo fast fashion. Kate Fletcher z Centre for Sustainable Fashion wymyśliła określenie slow fashion w 2008 r. Od tego czasu ruch znacznie się rozwinął nie tylko wśród konsumentów, ale także wśród marek. Do slow fashion należą takie nazwy jak fairtrade czy eco, które mówią o uczciwych warunkach, w jakich odzież została wykonana czy też o materiałach przyjaznych środowisku. Jednak zasady slow fashion są znacznie szersze i polegają również na tym, że podchodzimy do naszej garderoby z szacunkiem, odpowiedzialnością, traktując ją jako inwestycję na lata.
2. Jakość vs. Ilość
Ściśle z tym związana jest jakość i ilość kupowanej przez nas odzieży. Posiadanie mniejszej ilości rzeczy, ale znacznie lepszej jakości, to jeden ze sposobów na ekorozwój. Wszyscy uwielbiamy wielkie sezonowe wyprzedaże, ale prowokują nas one do zakupu niezliczonych ilości rzeczy, których nigdy nie zużyjemy czy też nie będziemy nosić. Następnym razem, gdy udacie się do centrum handlowego, spróbujcie oprzeć się rabatom i zainwestować pieniądze w te produkty, które posłużą Wam przez lata.
3. Postawcie na jakość i ekologiczne materiały
W przecenach sieci modowych często natykamy się na ubrania wykonane z niskiej jakości materiałów, które nie są ani oddychające ani też wygodne. Takie produkty często ulegną zniszczeniu po kilku praniach i nagle stajemysię częścią całego cyklu fast fashion. Dlatego dobrze byłoby zainteresować się materiałami odzieżowymi, preferując wysokiej jakości bawełnę, kaszmir lub len. Jeśli szukacie wygodnych skarpet, które są jeszcze bardziej ekologiczne, polecamy nasze skarpetki wykonane z bawełny organicznej.
4. Kupujcie w second handach
W sklepach z odzieżą używaną tzw. second handach, możecie nie tylko znaleźć prawdziwe skarby, ale kupując je wspieracie także slow fashion, dając noszonym ubraniom drugą szansę.
5. Stwórzcie tzw. garderobę kapsułową
20-40 pomysłowo dobranych elementów garderoby w Waszej szafie ma kilka zalet. Zawsze będziecie mieli coś do ubrania, a chęć robienia zakupów przez cały czas Was opuści, co ponownie spowolni konsumpcję. Dowiedzcie się na czym polega magia garderoby kapsułowej i jak ją założyć.